Zespołowe zmagania w Kasprowiczówce
Urząd Statystyczny w Poznaniu, wraz z Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, został Patronem międzyszkolnego konkursu matematyczno-przyrodniczego „Zespołowe zmagania w Kasprowiczówce” skierowanego do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z Poznania.
W czwartek 3 kwietnia br. osiem drużyn stanęło do rywalizacji, mierząc się z zdaniami łączącymi wiedzę z zakresu matematyki, szeroko rozumianej przyrody oraz elementów statystyki i ekonomii. 10 kwietnia odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, na którą przybyli zaproszeni przedstawiciele Patronów Konkursu i Rady Rodziców.
Każda z drużyn otrzymała cenne nagrody, a organizatorzy zadbali o wyjątkową atmosferę wydarzenia.
Patronat medialny nad konkursem objął Głos Wielkopolski, a patronat merytoryczny: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Spotkanie z przedstawicielem Fundacji Labrador - Pies Przewodnik
15 kwietnia br. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyło się spotkanie z p. Ireną Semmler - Prezes Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik z Poznania.
Podczas spotkania pracownicy Urzędu poznali zasady postępowania w kontakcie z psem przewodnikiem oraz pomocy osobom, którym towarzyszy pies asystujący. Przybliżone zostały także kwestie związane z procesem szkolenia psów i ich pracy z osobami z niepełnosprawnościami. W spotkaniu wzięła udział suczka Yoko rasy golden retriever.
Finał 12. edycji Wielkopolskiego Konkursu „Statystyka mnie dotyka”
W piątek, 7 marca br., w Audytorium C Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na uroczystej gali ogłoszenia wyników i wręczenia nagród spotkali się uczestnicy 12. edycji Wielkopolskiego Konkursu „Statystyka mnie dotyka”. Organizatorami Konkursy byli: Urząd Statystyczny w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Statystyczne i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Organizatorzy zaprosili do udziału w rywalizacji tradycyjnie uczniów szkół ponadpodstawowych a także, po raz pierwszy, siódmo i ósmoklasistów z terenu województwa wielkopolskiego.
Zadanie konkursowe 12. edycji polegało na zaprojektowaniu formularza, przeprowadzeniu badania ankietowego, zaprezentowaniu jego wyników w formie graficznej i zarejestrowaniu swojego wystąpienia. Do udziału w konkursie zgłosiło się 46 zespołów ze szkół ponadpodstawowych i 8 z podstawowych.
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni zostali uczniowie:
I miejsce - XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu,
II miejsce - II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie,
III miejsce - Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie.
Dodatkowo przyznano wyróżnienie za oryginalną formę prezentacji wyników badania uczniom z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.
W kategorii szkół podstawowych nagrody zdobyli uczniowie:
I miejsce - Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Wolsztynie,
II miejsce - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żabowie,
III miejsce - Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej.
Wyróżnienie za wyeksponowanie aspektu zagrożeń w sieci oraz podanie numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Bohaterów Westerplatte w Koninie.
Laureaci miejsc od I do III w obu kategoriach szkół zdobyli indywidualne nagrody dla siebie (laptopy, kamery GoPro, smartphony, smartwatche), a także bony podarunkowe o znacznej wartości dla swoich szkół. Organizatorzy zadbali, by żaden z uczestników wydarzenia nie opuścił murów Uniwersytetu z „pustymi rękami”. Wszyscy uczestnicy uroczystości nie tylko otrzymali dyplomy i drobne prezenty, ale również mieli szansę na zdobycie dodatkowych nagród podczas quizu, który dotyczył wiedzy na temat konkursu i statystyki.
12. edycja Wielkopolskiego Konkursu „Statystyka mnie dotyka” została objęta patronatem honorowym: Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Wojewody Wielkopolskiej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Zajęcia dydaktyczne z zakresu demografii dla osób skierowanych przez WSSE w Poznaniu
W dniach 26-28 lutego br. w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu odbyły się zajęcia dydaktyczne z zakresu demografii, w których uczestniczyły osoby skierowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu specjalizujące się w dziedzinie epidemiologii. Szkolenie obejmowało w części teoretycznej tematykę z zakresu sytuacji demograficznej, źródeł danych demograficznych, mierników oraz współczynników demograficznych, a w części praktycznej baz danych ludnościowych, wizualizacji danych z wykorzystaniem przestrzennych analiz ludnościowych, kohortowych analiz demograficznych oraz tablic trwania życia.
Zajęcia odbyły się w ramach podpisanego porozumienia o współpracy między Urzędem Statystycznym w Poznaniu a Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.
Dzień z Biurem Karier Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
14 stycznia br., Urząd Statystyczny w Poznaniu gościł na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach cyklicznie organizowanego Dnia z Biurem Karier UAM.
Pracownicy Urzędu przedstawili studentom wydziałów: Antropologii i Kulturoznawstwa, Filozofii, Psychologii i Kognitywistyki, Socjologii oraz Studiów Edukacyjnych ofertę staży i praktyk oferowanych przez Urząd Statystyczny w Poznaniu, a także zapoznali zainteresowane osoby z programem edukacyjnym z zakresu Statystyki Publicznej.