Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność WOBR 2023

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Finał Szlachetnej Paczki 2023!

Wzorem lat ubiegłych pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu włączyli się do akcji Szlachetna Paczka.

Za zabrane środki finansowe kupiono dla samotnej p. Magdaleny z Leszna: mikrofalówkę, dywan, fotel z podnóżkiem, czajnik elektryczny, choinkę i lampki choinkowe, patelnię, słodycze, żywność, środki chemiczne, kosmetyki, 2 swetry, poduszkę, koc, środki higieniczne oraz 2 komplety pościeli i prześcieradła.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wsparciu p. Magdalena spędzi radosne i spokojne święta oraz dobre kolejne miesiące.

Dzień z Biurem Karier UAM. III Dzień Kariery – Studia i co dalej

W czwartek 23 listopada br., Urząd Statystyczny w Poznaniu już po raz drugi uczestniczył w wydarzeniu organizowanym wspólnie przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM  oraz Biuro Karier UAM  pt. „Dzień z Biurem Karier UAM. III Dzień Kariery – Studia i co dalej?”. Pracownicy Urzędu prezentowali ofertę praktyk i staży oraz program zajęć ze statystyki publicznej skierowany do studentów. Nasze stoisko odwiedziło ok. 80 osób. Podczas wydarzenia w Spotkaniu Rady Programowej uczestniczył także Tomasz Klimanek, Z-ca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Gra terenowa STAT_ROOMS

W środę 15 listopada 2023 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyły się kolejne 2 edycje gry terenowej STAT_ROOMS.

Przed południem rywalizowali ze sobą studenci z Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, a popołudniu studenci Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W popołudniowej grze o zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Wygrał zespół reprezentujący Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wszyscy uczestnicy gry otrzymali upominki oraz dyplomy.

Uroczystość 60-lecia Urzędu Statystycznego w Poznaniu

22 września br., w ramach XII Ogólnopolskiej Konferencji im. prof. Zbigniewa Czerwińskiego „Matematyka i informatyka na usługach ekonomii”, odbyła się sesja jubileuszowa z okazji 60-lecia Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Wydarzenie to, zorganizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w budynku Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych, uświetnił swoją obecnością dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Pan Prezes w swojej prezentacji przedstawił temat "Statystyka publiczna w europejskim ekosystemie danych", w którym przybliżył akty legislacyjne na poziomie Unii Europejskiej. Następnie dr Jacek Kowalewski, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu podkreślił znaczenie ludzi jako podstawowego kapitału instytucji, przedstawił w liczbach Urząd Statystyczny w Poznaniu oraz działalność jednostki. Wystąpienie prof. dr hab. Elżbiety Gołaty, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz dr hab. Grażyny Dehnel, Kierownika Katedry Statystyki UEP miało na celu spojrzenie na jubileusz Urzędu z perspektywy Uczelni i podkreślenie wagi długoletniej, ścisłej współpracy pomiędzy obiema instytucjami.
Na uroczystość przybyło 150 gości, wśród których byli obecni i emerytowani pracownicy Urzędu Statystycznego, przedstawiciele wielu instytucji rządowych i samorządowych, Urzędów Statystycznych, uczelni wyższych, Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Wojewódzkiej Policji.

Z okazji jubileuszu Urzędu dyr. Jackowi Kowalewskiemu osobiście złożyli gratulacje: prof. dr hab. Maciej Żukowski Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Iwona Matuszczak-Szulc Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Jowita Maćkowiak Dyrektor Wojewódzkiego Biura Planowania  Przestrzennego w Poznaniu, Magdalena Wegner Dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie, Roman Fedak Dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, prof. dr hab. Józef Orczyk Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, prof. dr hab. Krzysztof Malaga Dyrektor Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej UEP, a w imieniu pracowników Katedry Statystyki UEP dr hab. Grażyna Dehnel, prof. UEP - Kierownik Katedry oraz prof. dr hab. Elżbieta Gołata Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
Gratulacjom towarzyszyły życzenia wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów dla wszystkich pracowników Urzędu.

W czasie uroczystości odczytano także listy gratulacyjne, które nadesłali: Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski, Jan Grabkowski Starosta Poznański, Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania, insp. Robert Kasprzyk Komendant Miejski Policji w Poznaniu, Krzysztof Skrzypczak Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hab. Artur Zimny, prof. ANS Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, prof. dr hab. Mirosław Krzyśko z Zakładu Statystyki Matematycznej i Analizy Danych UAM w Poznaniu.

Podczas uroczystości siedmioro zasłużonych pracowników Urzędu otrzymało medale za długoletnią służbę. Dekoracji dokonał Jerzy Fleming, Radca Wojewody Wielkopolskiego. Z kolei dr Dominik Rozkrut odznaczył 73 pracowników Urzędu Statystycznego w Poznaniu odznakami honorowymi za zasługi dla statystyki RP. Za szczególny wkład w rozwój statystyki publicznej w regionie odznaczeni przez Prezesa GUS zostali również prof. dr hab. Maciej Żukowski, Jego Magnificencja Rektor UEP; prof. dr hab. Krzysztof Malaga, dyrektor Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej UEP oraz dr Aleksandra Witkowska, emerytowany pracownik naukowy UEP.

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu

W czwartek 28 września br., w ramach programu Edukacji Statystycznej, Urząd Statystyczny w Poznaniu gościł młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu.

Podczas lekcji „Rocznik statystyczny - jak z niego korzystać” uczniowie Technikum Ekonomicznego zdobyli podstawową wiedzę dotyczącą procesu powstawania rocznika, jego budowy oraz możliwości wykorzystania publikacji statystycznych jako źródła wiedzy i danych statystycznych.

Warsztaty z wykorzystania i eksploracji danych OpenStreetMap

23 września 2023 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu gościł przedstawicielki firmy Neptis S.A. Podczas warsztatów zorganizowanych dla pracowników Urzędu przedstawione zostały zagadnienia z zakresu pobierania danych z OpenStreetMap do programu QGIS oraz wykorzystywania narzędzia Overpass Turbo do eksploracji danych OSM.

Szkolenie stanowiło dopełnienie wykładu, który odbył się 6 kwietnia 2023 r.

Wręczenie nagród w VI edycji Europejskiego Konkursu Statystycznego

23 czerwca 2023 r. w dniu zakończenia roku szkolnego 2022/2023 Tomasz Klimanek Z-ca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu wręczył dyplomy i upominki zespołowi STAT1SP2 za zajęcie II miejsca w kategorii wiekowej VII I VIII klas w krajowym etapie Europejskiego Konkursu Statystycznego.

Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu. To już 3 krajowe podium dla młodzieży z tej szkoły (w 2021 r. – II miejsce, 2022 r. III miejsce).

Uczniom oraz ich opiekunowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach Konkursu!

XXVII Poznański Przegląd Książki Naukowej

W dniach 6.06-7.07 2023 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu odbywa się XXVII Poznański Przegląd Książki Naukowej. Ta coroczna impreza, organizowana od 1996 r., ma na celu prezentację wybranych książek naukowych wydanych w Poznaniu w poprzednim roku kalendarzowym.

Urząd Statystyczny w Poznaniu bierze udział w wydarzeniu po raz czwarty i w tym roku zaznacza swoją obecność prezentując na przeglądzie Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2022, Rocznik Statystyczny Poznania 2021, Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa wielkopolskiego 2021, Turystykę w województwie wielkopolskim w latach 2018–2021, Powszechny Spis Rolny 2020. Charakterystykę gospodarstw rolnych w województwie wielkopolskim w 2020 r. oraz wiele innych ciekawych opracowań sygnalnych z zakresu ludności, edukacji, kultury, budownictwa, społeczeństwa informacyjnego i środowiska. 

Uroczyste otwarcie przeglądu zainaugurował wykład Piotra Dobrołęckiego “Falowanie i spadanie. Wyzwania przed polskim rynkiem książki”. 

Gra terenowa STAT_ROOMS - IV i V edycja

W czwartek 18 maja 2023 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyły się kolejne 2 edycje gry terenowej STAT_ROOMS. Przedpołudniem rywalizowały ze sobą 3 zespoły uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Spark Academy w Poznaniu, a popołudniu studenci z Akademii Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie oraz Koła Naukowego Logistyk z Politechniki Poznańskiej.

W obu przypadkach rywalizację rozstrzygnięto bez konieczności zorganizowania dogrywki. 

Wszyscy uczestnicy gry otrzymali upominki i dyplomy.

Spotkanie z przedstawicielami Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik

11 maja 2023 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik z Poznania, podczas którego omówione zostały podstawowe zasady postępowania w kontakcie z psem przewodnikiem osób z niepełnosprawnościami oraz udzielania wsparcia.

Przy okazji przybliżone też zostały kwestie związane z procesem szkolenia i pracy psów. W spotkaniu wzięła udział labradorka Tina - pies asystujący.

Dla pracowników z Oddziałów oraz nieuczestniczących w spotkaniu stacjonarnym uruchomiono transmisję on-line.

Wykorzystanie pakietu BDL w środowisku R

21 kwietnia 2023 r. w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyły się warsztaty pt. Wykorzystanie pakietu BDL w środowisku R. W spotkaniu prowadzonym przez pracownika Ośrodka Statystyki Miast wzięło udział 22 studentów UEP.

Bieg z misiem

W sobotę, 22 kwietnia 2023 r. nad jeziorem Rusałka w Poznaniu odbył się VI Charytatywny Bieg z misiem, organizowany przez Stowarzyszenie Przedszkolni Przyjaciele. Celem biegu było zebranie funduszy na zwiększenie oferty terapeutycznej podopiecznych Przedszkola Specjalnego nr 164 w Poznaniu. Urząd Statystyczny w Poznaniu włączył się w organizację biegu przekazując organizatorom upominki w postaci toreb bawełnianych, opasek odblaskowych, zakreślaczy oraz plecaków worków.

Wykład dotyczący OpenStreetMap

6 kwietnia 2023 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbył się wykład dotyczący OpenStreetMap. Eksperci zajmujący się projektem przybliżyli zagadnienia związane m.in. z jego historią i założeniami, strukturą, edycją i pobieraniem danych oraz wykorzystywaniem danych mapowych w nawigacjach drogowych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ośrodka Statystyki Miast, Ośrodka Statystyki Małych Obszarów, Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych, Ośrodka Statystyki Krótkookresowej, Wydziału Rejestrów oraz Wydziału Badań Ankietowych.

Konferencja "Statystyka w służbie polityki społeczno-gospodarczej: nowe badania, metody i narzędzia"

W dniach 23-24 marca 2023 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu wzięli udział w konferencji pt. Statystyka w służbie polityki społeczno-gospodarczej: nowe badania, metody i narzędzia, zorganizowanej w Urzędzie Statystycznym w Warszawie.

Celem konferencji była prezentacja najważniejszych i najnowszych osiągnięć w statystyce, których użyteczność może mieć wpływ na przyszłe decyzje o rozwoju społecznym i gospodarczym kraju.

Podczas sesji dotyczącej narzędzi i technik badań statystycznych pracownicy US Poznań zaprezentowali 2 tematy: Analizy wewnątrzmiejskie – wyzwania i obszary badawcze statystyki miast oraz Ochrona tajemnicy statystycznej w siatce kilometrowej – metody i wyzwania dla danych spisowych. Współorganizatorami konferencji byli Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne.

Wykłady otwarte na UEP

21 i 23 marca 2023 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyły się wykłady otwarte zorganizowane dla kadry akademickiej i studentów.

Pracownicy Urzędu zaprezentowali 2 tematy: „Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów” – graficzna prezentacja danych liczbowych, dotyczący znaczenia poznawczego grafiki statystycznej oraz „Liczby NIE zawsze mówią same za siebie”, który omawia przykłady analizy i prezentacji danych w czterech aspektach: „Nie daj się zmanipulować”, „Diabeł tkwi w szczegółach!”, „Czy statystyka kłamie?” i „Do you speak data?”.

W wykładach wzięło udział 150 osób. Prelekcje zorganizowano w ramach obchodów 60-lecia powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania.

Dzień Przedsiębiorczości 2023

W ramach Dnia Przedsiębiorczości 2023 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, 22 marca 2023 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu gościł młodzież z III klasy IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Celem Dnia Przedsiębiorczości jest promowanie świadomego rozwoju, aktywnej postawy wobec życia i pomoc w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej czy zawodowej. Na spotkaniu przekazano młodzieży podstawowe informacje o statystyce publicznej, rejestrze REGON, obowiązku sprawozdawczym, sprawozdawczości statystycznej, badaniach ankietowych oraz sposobach rozpowszechniania danych statystycznych przez GUS i urzędy statystyczne. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i przekazaniem upominków.

Gra terenowa STAT_ROOMS - III edycja

16 marca 2023 r. w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu odbyła się kolejna edycja gry terenowej STAT_ROOMS dla studentów.

Rozgrywkę stoczyli studenci z Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz SKN Portfolio - Studenckie Koło Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zwycięzcą gry został jeden z zespołów reprezentujących Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Dzień Kariery. Studia i co dalej?

W dniach 6-10 marca 2023 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu wziął udział w II edycji spotkania „Dzień Kariery na WNGiG? “. Na pytanie „Studia i co dalej?” odpowiadali pracodawcy, praktycy i eksperci z branży, wchodzący w skład Rad Gospodarczych powołanych przy Radach Programowych ds. kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Podczas całego wydarzenia studenci mieli okazję zapoznać się z działalnością podmiotów współpracujących z Radami Programowymi Wydziału, w tym z ofertą praktyk i staży oferowanych w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu, a także wziąć udział w szkoleniach i spotkaniach z ekspertami. W ostatnim dniu wydarzenia pracownicy Urzędu Statystycznego odpowiadali na pytania studentów i kadry akademickiej dotyczące praktyk i pracy w Urzędzie oraz oferty edukacyjnej.

Przekazanie telefonów komórkowych Wielkopolskiej Policji

6 marca 2023 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Pan Jacek Kowalewski Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu przekazał na ręce nadinsp. Piotra Mąki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz podinsp. Violetty Mójty Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu 995 telefonów marki Motorola i Oppo, używanych przez rachmistrzów spisowych podczas Powszechnego Spisu Rolnego 2020 i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Telefony komórkowe będą użytkowane przez funkcjonariuszy i pracowników w celu realizacji ustawowych zadań Policji. Nieodpłatne przekazanie nastąpiło na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 21.10.2019 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa.

VII edycja Olimpiady Statystycznej - I etap

28 lutego 2023 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbył się I etap zawodów centralnych VII edycji Olimpiady Statystycznej. W zawodach wzięło udział 4 uczniów z Wielkopolski, którzy reprezentowali: Zespół Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu. O przejściu do finału, który odbędzie 15 marca br. w Głównym Urzędzie Statystycznym, młodzież zostanie poinformowana 7 marca br.

Wszyscy uczniowie biorący udział w I etapie zawodów centralnych otrzymali upominki od Wojewody Wielkopolskiego, Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, GUS oraz tut. Urzędu.

Posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu

We wtorek, 28 lutego 2023 r. dr Jacek Kowalewski – dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu uczestniczył w posiedzeniu plenarnym Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Na zorganizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy i Urząd Marszałkowski spotkaniu zapoznał uczestników z prezentacją „Uwarunkowania wielkopolskiego rynku pracy - stan obecny i tendencje".

Posiedzenie miało na celu podsumowanie kluczowych zadań Rady kończącej swoją kadencję 2019-2023. W spotkaniu uczestniczył ponadto prof. Józef Orczyk – Przewodniczący Rady, Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu oraz Grzegorz Wysocki, reprezentujący Wielkopolską Izbę Rolniczą.

Gra terenowa STAT_ROOMS - II edycja

16 lutego 2023 r. odbyły się kolejne edycje gry terenowej STAT_ROOMS. W siedzibie Urzędu w Poznaniu rywalizowali ze sobą uczniowie z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu (2 zespoły) oraz  Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, a w Oddziale Urzędu w Koninie swoich sił spróbowali studenci z Akademii Nauk Stosowanych.

W obu przypadkach rywalizację rozstrzygnięto bez konieczności zorganizowania dogrywki. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali dyplomy i upominki.

Gra terenowa STAT_ROOMS - I edycja

W ramach obchodów 60. rocznicy powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania, Urząd Statystyczny w Poznaniu przygotował grę terenową STAT_ROOMS. Celem gry jest prezentacja badań prowadzonych przez polską statystykę publiczną, ich organizacji i metodologii, w tym badań eksperymentalnych realizowanych przez Urząd Statystyczny w Poznaniu oraz metodyki liczenia podstawowych wartości i wskaźników.

W czwartek 12 stycznia 2023 r. w 1. edycji gry wzięli udział studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Opieki Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Koła Naukowego Kryminalistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM (2 zespoły). O wyniku rywalizacji zdecydowała dogrywka - quiz na zasadach tzw. "szybkiej śmierci". Walka była zacięta, bo o zwycięstwo rywalizowały 2 drużyny reprezentujące to samo koło naukowe.

Wszyscy uczestnicy gry otrzymali dyplomy i upominki, m.in. powerbanki, ręczniki sportowe, podkładki pod mysz i pendrive'y.

Do góry