Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność WOBR 2022

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego w świetle wyników NSP 2021

Pod koniec roku pracownicy US Poznań opracowali krótki materiał filmowy pt. „Mieszkańcy województwa wielkopolskiego w świetle wyników NSP 2021”, który stanowi graficzną prezentację danych zebranych w trakcie NSP2021 z zakresu stanu cywilnego, kraju urodzenia oraz charakterystyki demograficzno-społecznej ludności (według poziomu wykształcenia, niepełnosprawności).

Film został udostępniony na kanale YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=eVgGNBwPqt8

Film edukacyjny Źródła danych w statystyce publicznej

Pod koniec roku pracownicy US Poznań, przygotowali materiał edukacyjny pt. „Źródła danych w statystyce publicznej”.

23-minutowy film odpowiada na pytania: Skąd się biorą dane statystyczne? Po co przedsiębiorstwa składają sprawozdania statystyczne? Dlaczego muszą je składać, skoro dane są już w innych bazach? Do czego wykorzystywane są dane z Narodowych Spisów Powszechnych? Czy statystyka publiczna korzysta z sond ulicznych? Czym są otwarte dane i big data? Co się dzieje z danymi, które przekazujemy statystyce publicznej?

Od listopada 2022 r. film ten prezentowany jest na kanale YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=_6zWswrYg7I

Spotkania na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w Poznaniu

W listopadzie 2022 r. na WGSEiGP UAM pracownicy US Poznań dwukrotnie przybliżyli studentom temat „Oferta statystyki miejskiej w świetle potrzeb informacyjnych”. W jednym z wykładów uczestniczył także Konsultant z Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów GUS, który zapoznał słuchaczy z tematemAnaliza danych z rynku nieruchomości za pomocą panelu analitycznego portalu geostatystycznego”. Z wykładów, zorganizowanych w ramach jubileuszu 60-lecia powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania, skorzystało ok. 70 osób.

VII Edycja Olimpiady Statystycznej

W październiku 2022 r. rozpoczęła się VII edycja Olimpiady Statystycznej. Do zawodów szkolnych, które odbyły się 6 października 2022 r. przystąpiło w Wielkopolsce 311 uczniów z 44 szkół ponadpodstawowych. Do etapu okręgowego, który podobnie jak w zeszłorocznej edycji, odbył się w szkołach macierzystych uczniów, zakwalifikowało się 100 uczniów z 38 szkół.

Do etapu centralnego, który odbędzie się w lutym 2023 r., przeszło 4 uczniów. Reprezentowali oni Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. VII edycję Olimpiady Statystycznej objęli patronatem honorowym : Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Kurator Wielkopolski, a także Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Spotkanie w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie

18 października 2022 r. w ramach obchodów 60-lecia powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania, Ewa Kowalka - kierownik Działu Analiz Urzędu Statystycznego w Poznaniu – wygłosiła w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie wykład pt. „Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów – graficzna prezentacja danych liczbowych”.

Prelekcja, na którą oprócz kadry akademickiej i studentów uczelni, zaproszono młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie oraz Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, zgromadziła ok. 200 osób i otwierała wystawę „Statystyka w Wielkopolsce”, która do końca października br. prezentowana będzie na terenie Akademii.

Wystawa "Statystyka w Wielkopolsce" w Urzędzie Miasta Poznania

Od 5 do 30 września 2022 r., z okazji 60. rocznicy powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania, w Urzędzie Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim zaprezentowano wystawę „Statystyka w Wielkopolsce”.

Poznański Salon Maturzysty

W dniach 22-23 września 2022 r. w ramach Poznańskiego Salonu Maturzystów, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, Urząd Statystyczny w Poznaniu zaprezentował w siedzibie Politechniki Poznańskiej wystawę „Statystyka w Wielkopolsce”, która przybliża kilkuwiekowy dorobek statystyki wielkopolskiej oraz zorganizował wykład pracownika Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych pt. Liczby nie zawsze mówią same za siebie. Co roku salon odwiedzają przyszli maturzyści oraz nauczyciele, pedagodzy szkolni i doradcy edukacyjno-zawodowi. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Tu matura spotyka się ze studiami” celem odwiedzających salon było zdobycie najlepszych informacji o maturze 2023 oraz wybranie optymalnej ścieżki kariery.

Konferencja VUCA

20 września 2022 r. podczas konferencji Zwinne przedsiębiorstwa w rzeczywistości VUCA. Trzy aspekty: ludzie, dane i narzędzia zorganizowanej w Collegium Da Vinci w Poznaniu, kierownik Działu Analiz w Wielkopolskim Ośrodku Badań Regionalnych przedstawił referat pt. Czy możemy przewidzieć recesję? Wskaźnik klimatu koniunktury. Na konferencji przedstawiciele biznesu poszukiwali odpowiedzi na pytania jak uzyskać efekt synergii w zarządzaniu ludźmi, jak maksymalizować potencjał danych oraz jakie narzędzia wspierają nowoczesny biznes.

Nagrody w etapie krajowym Europejskiego Konkursu Statystycznego

20 czerwca 2022 r. dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu Jacek Kowalewski wręczył nagrody laureatom etapu krajowego Europejskiego Konkursu Statystycznego, w którym drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu zajęła III miejsce w kat. uczniowie szkół podstawowych. Zespół TRIOSP2 przygotował prezentację pt. „Analiza urodzeń w województwie opolskim w 2020 r.”

Wystawa "Statystyka w Wielkopolsce" w WUW w Poznaniu

Od 20 do 30 czerwca 2022 r., z okazji 60. rocznicy powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zainaugurowano wystawę „Statystyka w Wielkopolsce”. Wystawa przybliża kilkuwiekowy dorobek statystyki wielkopolskiej, wydobywając z archiwum utrwalone drukiem wyniki badania statystyczne, przedstawiając dawne i współczesne publikacje pokazujące utrzymywanie ciągłości wydawniczej oraz przypominając sylwetki osób, które wniosły istotny wkład w rozwój myśli i praktyki statystycznej w Wielkopolsce.

Wręczenie nagród w konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę NSP 2021

We wtorek 31 maja 2022 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenie nagród w konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę w województwie wielkopolskim w NSP 2021.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele 5 najlepszych gmin w Wielkopolsce:

  • Olga Karłowska, Sekretarz gm. Komorniki (I miejsce),
  • Paweł Przepióra, Wójt gm. Dopiewo (II miejsce),
  • Wojciech Kasprzak, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania (III miejsce),
  • Tomasz Łukowiak, Zastępca Burmistrza gm. Mosina (IV miejsce),
  • Bartosz Derech, Wójt gm. Rokietnica (V miejsce).

Na ręce samorządowców przekazano dyplomy oraz nagrody w postaci laptopów i urządzeń wielofunkcyjnych.

Przyznano także nagrodę specjalną za zaangażowanie we współpracę z Urzędem Statystycznym w Poznaniu podczas spisu i największą aktywność wśród społeczności lokalnej, którą odebrała Małgorzata Schwarz, Sekretarz gm. Lipno.

Podczas uroczystości dyr. Jacek Kowalewski zaprezentował również wstępne wyniki NSP, dotyczące stanu i struktury ludności, w tym wg ekonomicznych grup wieku, stanu cywilnego, kraju urodzenia i obywatelstwa, a także pracujących oraz podstawowych wskaźników w zakresie mieszkań i budynków.

Słowa podziękowania i gratulacje w imieniu swoim i Michała Zielińskiego – Wojewody Wielkopolskiego przekazała p. Aneta Niestrawska – Wicewojewoda Wielkopolski.

Seminarium on-line

20 kwietnia 2022 r. odbyło się seminarium samorządowe Spisy powszechne – wyzwania i szanse dla jednostek samorządu terytorialnego, które patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Seminarium otworzył dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, a swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Dni Przedsiębiorczości

8 kwietnia 2022 r., w ramach Dni Przedsiębiorczości 2022, Urząd Statystyczny w Poznaniu gościł młodzież z IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Na spotkaniu przekazano uczniom podstawowe informacje o statystyce publicznej, rejestrze REGON, obowiązku sprawozdawczym, sprawozdawczości statystycznej oraz sposobach rozpowszechniania danych statystycznych przez GUS i urzędy statystyczne.

Konferencja naukowa

14 marca 2022 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się, w ramach III Kongresu Demograficznego, konferencja naukowa Rodzina – wyzwania na XXI wiek. Wzięli w niej udział naukowcy, posłowie oraz przedstawiciele administracji rządowej i regionalnej zajmujący się problematyką rodziny i demografii. Na konferencji omówiono zagadnienia związane z polityką prorodzinną, sytuacją demograficzną Wielkopolski, warunkami życia polskich rodzin i programem Rodzina 500+.

Pomoc dla Ukrainy

2 marca 2022 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu rozpoczął zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy. Dostarczane przez pracowników Urzędu dary (żywność, tekstylia, kosmetyki, chemia gospodarcza, zabawki dla dzieci itp.) na bieżąco przekazywane są do różnych punktów zbiórki zlokalizowanych na terenie województwa. W ramach pomocy materialnej, Urząd przekazał z własnych zasobów m.in. koce, ręczniki, kamizelki i opaski odblaskowe, które dostarczono bezpośrednio na granicę w Krościenku i Hrebennem. Zbiórka trwa do odwołania.

Zawody Centralne VI edycji Olimpiady Statystycznej

W środę 2 marca 2022 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbył się pierwszy etap Zawodów Centralnych VI edycji Olimpiady Statystycznej, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Wzięło w nim udział 5 uczniów, dwoje reprezentowało III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, a trzech II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Podczas 75 minutowego testu on-line, uczestnicy walczyli o awans do finału i uzyskanie statusu finalisty. 

Do góry