W listopadzie 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile wzięli udział w spotkaniu pt. Rola Urzędu Statystycznego w biznesie. Pracownicy Urzędu przedstawili temat związany z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. W wykładzie połączonym z warsztatem wzięło udział 28 uczniów.
4 listopada i 4 grudnia 2017 r. na Wydziale Studiów Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa przeprowadzono cykl wykładów z zakresu systemu informacyjnego statystyki publicznej. Przekazano informacje o podstawach prawnych i organizacji służb statystyki publicznej, rodzajach i metodach prowadzenia badań, zasobach informacyjnych oraz metodach udostępniania i rozpowszechniania danych statystyki publicznej. W zajęciach wzięło udział 45 studentów.
9 i 15 listopada 2017 r. w ramach jubileuszowego dziesiątego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przeprowadzono zajęcia z młodzieżą IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W ramach wydarzenia Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie. Temat spotkania „Mój własny biznes” nawiązywał do tegorocznego hasła wydarzenia Otwarta firma. Na zajęciach przekazano uczniom podstawowe wiadomości o REGON-ie, zasadach zakładania własnej działalność gospodarczej oraz informacje o statystyce publicznej. Licealiści obejrzeli film instruktażowy dotyczący wypełniania druku CEIDG.
We wrześniu i październiku odbyły się 4 szkolenia dla pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, na których omówiono m. in. system informacyjny Statystyki Publicznej, podstawy prawne i organizację służb statystyki publicznej, rodzaje i metody prowadzenia badań statystycznych oraz metody udostępniania i rozpowszechniania danych statystyki publicznej. Szczególny nacisk położono na ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem Banku Danych Lokalnych i Portalu Geostatystycznego. W szkoleniu wzięło udział 50 osób.
14 października 2017 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu kolejny raz został zaproszony do udziału w „Tygodniu Przedsiębiorcy” organizowanym przez II Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało: „e-ZUS. Wygodnie, szybko, bezpiecznie”. Pracownicy Urzędu pełnili dyżur ekspercki w bezpłatnym punkcie informacyjnym.
2 października 2017 r. Ruszyła 9. edycja Wielkopolskiego Konkursu "Statystyka mnie dotyka". W tym roku zadanie konkursowe polega na przygotowaniu, z wykorzystaniem danych statystycznych, plakatu opisującego wybrane zjawisko społeczno-ekonomiczne w ramach samodzielnie sformułowanego tematu.
Więcej informacji na http://stat.gov.pl/pts_konkurs/konkurs/index.html
3 lipca 2017 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu aktywował konto na portalu społecznościowym Twitter. Pod adresem https://twitter.com/Poznan_STAT znaleźć można infografiki dotyczące najnowszej sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie, ofertę wydawniczą czy opis nadchodzących wydarzeń.
23 czerwca 2017 r. W ramach Edukacji Statystycznej prowadzonej przez Wielkopolski Ośrodek Badań Regionalnych, w roku szkolnym 2016/2017 przeprowadzono 195 lekcji/warsztatów dla uczniów i studentów z terenu województwa wielkopolskiego. Największą grupę słuchaczy stanowili uczniowie szkół podstawowych (1985 uczniów) i ponadgimnazjalnych (1452). Ponadto w lekcjach uczestniczyło 859 gimnazjalistów oraz 529 studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Wyższej Szkoły Bankowej, Wyższej Szkoły Logistyki oraz Politechniki Poznańskiej.
Największą popularnością cieszyły się tematy „Rocznik statystyczny – jak z niego korzystać” - 47 lekcji, „Polska, Wielkopolska – tu mieszkam” - 36 lekcji oraz „Źródła danych w Statystyce Publicznej” - 29 wykładów. Przeprowadzono także lekcje dotyczące zakładania własnej działalności gospodarczej oraz pracy ankietera statystycznego. Dla najmłodszych uczniów ze szkół podstawowych przygotowano temat „Statystyka dla smyka” i przeprowadzono go w 23 klasach. Spotkania z uczniami i studentami kończyły się rozdaniem materiałów reklamowych i informacyjnych zachęcających do korzystania z zasobów Statystyki Publicznej.
18 maja 2017 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu wziął udział w IV edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach wydarzenia zorganizowano warsztat pt. „System Informacyjny Statystyki Publicznej”, na którym przedstawiono wybrane usługi e-statystyki, wdrożone w ramach projektów System Informacyjny Statystyki Publicznej (SISP) oraz System Informacyjny Statystyki Publicznej-2 (SISP-2). Uczestnikami warsztatu była kadra naukowa oraz studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
29 marca 2017 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyła się część pisemna etapu centralnego I Olimpiady Statystycznej, w której wzięło udział 4 uczniów – zwycięzców etapu okręgowego. Jeden z nich, Kordian Śpigiel z Ostrowa Wielkopolskiego, zakwalifikował się do ostatniego - ustnego etapu Olimpiady, w którym o zwycięstwo walczyło 30 najlepszych uczniów z całej Polski.
9 lutego 2017 r. na stronie internetowej Olimpiady Statystycznej http://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/aktualnosci/ ogłoszono listę laureatów etapu okręgowego. Najlepsza siedemdziesiątka powalczy 29 marca br. w etapie pisemnym zawodów centralnych o miejsca w finałowej trzydziestce. Wśród laureatów jest 4 uczniów z terenu województwa wielkopolskiego.
13 stycznia 2017 r. w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu odbył się II etap I Olimpiady Statystycznej (zawody okręgowe). Składały się one z dwóch części – pisemnej i ustnej. Do części pisemnej przystąpiło 37 uczniów. Polegała ona na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu z 29 pytaniami. Do części ustnej, polegającej na przygotowaniu i wygłoszeniu wypowiedzi na jedno wylosowane przez uczestnika pytanie problemowe, przeszło 14 uczniów. Zwycięzcą etapu okręgowego w województwie wielkopolskim został Kordian Śpigiel z Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Do etapu centralnego kwalifikuje się zwycięzca etapu okręgowego z każdego województwa oraz 54 uczestników ze wszystkich okręgów z największą liczbą punktów. Etap centralny odbędzie się 29 marca br. w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu (cz. pisemna) i 19 kwietnia br. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie (cz. ustna).
4 stycznia 2017 r. kontynuując realizację Planu Edukacji Statystycznej rozpoczęto przeprowadzanie zajęć edukacyjnych z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentami szkół wyższych z terenu województwa wielkopolskiego, w ramach których pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych będą realizować następujące tematy:
- Rocznik statystyczny – jak z niego korzystać
- Mój własny biznes
- System informacyjny statystyki publicznej
- Bazy i banki danych
- Statystyka dla smyka
- Statystyka publiczna na co dzień – poznaj pracę ankietera statystycznego
- Polska, Wielkopolska, (miasto/gmina) – tu mieszkam
- Statystyka publiczna dla każdego
Cykl zajęć rozpoczęto od przeprowadzenia 4 lekcji w II i III klasach Gimnazjum Publicznym im. Adama Mickiewicza w Kaźmierzu.
3 stycznia 2017 r. realizując misję statystyki publicznej w zakresie badań ankietowych Urząd Statystyczny w Poznaniu rozpoczął akcję informacyjną dotyczącą badań ankietowych przeprowadzanych na terenie województwa wielkopolskiego. Do urzędów miast i gmin oraz sołtysów będą wysłane (w formie elektronicznej) ulotki informacyjne i plakaty dotyczące badań realizowanych przez ankieterów statystycznych na terenie poszczególnych gmin, z prośbą o ich umieszczenie na stronie internetowej urzędów i rozpowszechnienie wśród mieszkańców w innych formach komunikacji. Ponadto informacje o aktualnych badaniach ankietowych, ulotki i plakaty informacyjne będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Urzędu.