22 grudnia 2016 r. przygotowano nową edycję Statystycznego Vademecum Samorządowca 2016, które przeznaczone jest dla władz samorządowych i radnych. SVS jest zestawem aktualnych materiałów informacyjnych o poszczególnych jednostkach terytorialnych: miejscowościach, gminach, powiatach, aglomeracji poznańskiej i województwie. Przygotowano 259 portretów terytorialnych (222 portrety dla gmin, 31 portretów dla powiatów, 4 dla miast na prawach powiatu, po 1 dla aglomeracji poznańskiej i województwa) zawierających podstawowe informacje z zakresu finansów publicznych, rynku pracy, pomocy społecznej, infrastruktury, bezpieczeństwa publicznego i gospodarki przestrzennej oraz pozwalających na porównanie jednostek tego samego szczebla. Statystyczne Vademecum Samorządowca dostępne jest na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Poznaniu po adresem http://www.stat.gov.pl/poznan w formie plików pdf.
15 grudnia 2016 r. przeprowadzone ostatnie zajęcia w 2015 r. w ramach Planu Edukacji Statystycznej. Słuchaczami tych lekcji byli uczniowie klas II i III Gimnazjum w Kaźmierzu, którzy zapoznali się z tematyką dotyczącą badań ankietowych i pracy ankietera oraz ze specyfiką TERYT-u.
W ciągu całego 2016 r. w zajęciach edukacyjnych wzięło udział 2558 słuchaczy z 35 szkół podstawowych, 13 gimnazjów i 28 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego, a także z Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Spotkania z uczniami i młodzieżą kończyły się rozdaniem gadżetów reklamowych, folderów i ulotek zachęcających do korzystania z zasobów informacyjnych Statystyki Publicznej.
10 grudnia 2016 r. Po raz szósty pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych zainicjowali zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. W ramach ogólnopolskiego projektu pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowanego przez Stowarzyszenie Wiosna, Urząd przygotował, która pozwoliła spełnić marzenia mieszkance podpoznańskiej gminy samotnie wychowującej niepełnosprawną córkę.
11–14 listopada 2016 r. we współpracy z GUS zorganizowano stoisko na targach POL-ECO-SYSTEM. Udział w targach miał na celu dotarcie z informacją o działalności statystyki publicznej do przedsiębiorców i władz jednostek samorządu terytorialnego. Przekazano bezpłatne publikacje
i foldery, udzielano informacji o bazach danych i publikacjach w Internecie oraz o działalności GUS
i Urzędu Statystycznego w Poznaniu.
Od 17 listopada 2016 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu brał udział w akcji promującej konsultacje społeczne dotyczące zakresu informacji, które będą zbierane w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. Do jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawicieli instytucji, dla których dane pochodzące ze spisów powszechnych są istotne dla realizacji zadań statutowych czy obowiązków ustawowych, wysłano informację o możliwości wzięcia udziału w konsultacjach, polegającym na wypełnieniu kwestionariusza, dostępnego on-line na stronie internetowej GUS.
7 listopada 2016 r. w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja „Sytuacja demograficzna województwa wielkopolskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”. Organizatorami objętej patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji konferencji byli: Rządowa Rada Ludnościowa, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Urząd Statystyczny w Poznaniu. Piątą już konferencję w kraju poświęcono przede wszystkim perspektywom demograficznym, migracji
i starzeniu się społeczeństwa oraz wpływie tych zjawisk na rynek pracy i kondycję rodzin. W konferencji wzięli udział naukowcy, eksperci, samorządowcy i pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu. Spotkanie w urzędzie zamknęła debata panelowa „Wyzwania polityki społecznej i gospodarczej wobec sytuacji demograficznej województwa wielkopolskiego”.
20 października 2016 r. obchodzono Europejski Dzień Statystyki (European Statistics Day) zainicjowany przez Europejski Komitet Doradczy ds. Statystyki (ESAC) przy wsparciu członków z Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) i Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). Urząd Statystyczny w Poznaniu włączył się aktywnie w obchody Europejskiego Dnia Statystyki organizując warsztat dla uczniów jednego z poznańskich liceów ogólnokształcących oraz wyeksponowanie materiałów informacyjnych w miejscach dostępnych dla klientów Urzędu, a także umieszczeniem na stronie internetowej infografiki i notatki informacyjnej. Tego dnia klienci odwiedzający Urząd Statystyczny
w Poznaniu otrzymywali także materiały informacyjne oraz bezpłatne ulotki i foldery.
12–14 października 2016 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja „European R Users Meeting (eRum2016)”, która została objęta honorowym patronatem przez Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu JM prof. dr hab. Jana Pikula, Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego
w Poznaniu JM prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu dr Jacka Kowalewskiego oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział w Poznaniu. Konferencja organizowana została przez Studenckie Koło Naukowe Estymator działające przy Katedrze Statystyki UEP we współpracy z Katedrą Metod Matematycznych i Statystycznych UP. Konferencja poświęcona została metodom oraz zastosowaniom języka programowania R. Podczas obrad dyskusji zostały poddane takie tematy jak: bioinformatyka, statystyka bayesowska, ekonomia, finanse i ubezpieczenia, uczenie maszyn i Big Data i wizualizacja danych. W konferencji wzięło udział 250 uczestników z ponad 15 krajów.
20 września 2016 r. kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych (oraz kierownik Oddziału Urzędu Statystycznego w Kaliszu) wzięli udział w debacie Przegląd emerytalny 2016 Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności, organizowanej przez oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim,
19 września 2016 r. zainaugurowano I Olimpiadę Statystyczną, której organizatorami jest Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne i Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Patronat nad Olimpiadą objęła, Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, a patronat honorowy nad zawodami okręgowymi w województwie wielkopolskim objęli Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty. Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Ma charakter interdyscyplinarny – jej zakres obejmuje wiedzę z obszaru statystyki w powiązaniu z wybranymi zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych. Oprócz wiedzy Olimpiada sprawdza umiejętności praktycznego korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej, interpretacji danych czy argumentacji. Etap okręgowy zaplanowano na 13 stycznia 2017 r., a zawody centralne na 29 marca i 19 kwietnia 2017 r. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
14 czerwca 2016 r. w auli Centrum Edukacji Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się konferencja „Statystyczna identyfikacja powiązań w przestrzeni społeczno-gospodarczej” zorganizowanej przez Główny Urząd Statystyczny oraz Urząd Statystyczny w Poznaniu. Zasadniczym celem konferencji było rozeznanie możliwości zastosowania elementów analizy sieciowej do opisu rzeczywistości społeczno-gospodarczej jako dynamicznego układu wzajemnie powiązanych obiektów. Uczestnikami wydarzenia, obok służb statystyki publicznej, byli przedstawiciele środowiska akademickiego oraz administracji rządowej i samorządowej, dla których poruszana problematyka ma kluczowe znaczenie w systemie programowania polityki spójności i monitorowania jej efektów.
W trakcie konferencji poruszone zostały zagadnienia z zakresu mobilność ludności, przepływów w gospodarce, przepływów informacji oraz sieci współpracy na rzecz programowania i monitorowania rozwoju. W skład Komitetu naukowego weszli prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar (Rada Polityki Pieniężnej Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), dr hab. Elżbieta Gołata, prof. UEP (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. dr hab. Witold Abramowicz (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), dr hab. Grażyna Dehnel, prof. UEP (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. dr hab. Tomasz Komornicki (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. dr hab. Krzysztof Piasecki (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Pracownicy ośrodka przygotowali i wygłosili w ramach dwa referaty.
W ramach konferencji odbyło się wręczenie nagród laureatom ósmej edycji Wielkopolskiego Konkursu Statystyka mnie dotyka. Laureaci I, II i III miejsca otrzymali odpowiednio: laptopy, tablety i czytniki e-book ufundowane przez Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Statystyczne, opiekunowie zespołów czytniki e-book oraz grawerowane długopisy marki Parker, natomiast szkoły, z których pochodzili laureaci aparat fotograficzny (I miejsce), drukarkę (II miejsce) oraz mikrofon (III miejsce). Nagrody dla nauczycieli i szkół ufundowała firma Esri Polska. Torby do laptopów dla laureatów I miejsca zostały zakupione z dofinansowania Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Łączna wartość nagród wyniosła ponad 14 tys. zł. Nagrody wręczyli: Roman Dutkiewicz, zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego NBP oraz Robert Jędrzejczak menadżer ds. klientów kluczowych Esri Polska. Ponadto dyplomy i upominki wręczyli także dr Dominik Rozkrut Prezes GUS, dr Jacek Kowalewski Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu, dr hab. Elżbieta Gołata, prof. nadzw. UEP Prorektor elekt UEP, Przewodnicząca Rady Oddziału PTS w Poznaniu oraz Anna Żuchowska-Bednarz Dyrektor Biura Wojewody. We wręczeniu nagród uczestniczyła również Katarzyna Żodź-Kuźnia wizytator z Kuratorium Oświaty w Poznaniu
13 maja 2016 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu wziął udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Ogólnopolska akcja polegała na udostępnianiu – szerokiemu gronu zainteresowanych –projektów zrealizowanych przy udziale środków Unii Europejskiej, której celem jest promocja efektów realizacji Funduszy Europejskich w Polsce. Kampanię DOFE koordynowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy ze wszystkimi instytucjami zarządzającymi krajowymi i regionalnymi programami unijnymi w Polsce. Urząd Statystyczny w Poznaniu uruchomił tego dnia stoisko informacyjno – reklamowe z ulotkami informacyjnymi i gadżetami.
9 marca 2016 r. po raz ósmy obchodzono w Dzień Statystyki Polskiej, ustanowiony w 2008 r. w rocznicę pierwszego spisu powszechnego uchwalonego 9 marca 1789 r. Obchody Dnia Statystyki Polskiej mają na celu promocję i popularyzację statystyki jako nauki oraz statystyki publicznej. Są również okazją do informowania opinii publicznej o wynikach naukowych badań statystycznych oraz o rozwoju wiedzy statystycznej w możliwie najszerszym zakresie. Tego dnia klienci odwiedzający Urząd Statystyczny w Poznaniu otrzymywali materiały informacyjne, bezpłatne ulotki i foldery.
28 stycznia 2016 r. w ramach realizacji Planu Edukacji Statystycznej dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczelni wyższych, rozpoczęto spotkania (lekcje, wykłady, warsztaty) z dziećmi i młodzieżą, w ramach których pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych będą przybliżać słuchaczom podstawy prawne, strukturę i zadania służb statystyki publicznej oraz metody zbierania, opracowywania i rozpowszechniania danych statystycznych, a także zapoznają ich z zawartością Banku Danych Lokalnych, Portalu Geostatystycznego i innych baz danych dostępnych na portalu informacyjnym GUS. Cykl zajęć rozpoczęto od wykładu pt. „System informacyjny statystyki Publicznej” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
2 stycznia 2016 r. realizując misję statystyki publicznej w zakresie badań ankietowych Urząd Statystyczny w Poznaniu rozpoczął akcję informacyjną dotyczącą badań ankietowych przeprowadzanych na terenie województwa wielkopolskiego. Co miesiąc do urzędów miast i gmin oraz sołtysów zostaną wysłane (w formie elektronicznej) ulotki informacyjne i plakaty dotyczące badań, które realizowane będą na terenie poszczególnych gmin, z prośbą o ich umieszczenie na stronie internetowej urzędów i rozpowszechnienie wśród mieszkańców w innych formach komunikacji. Ponadto informacje o aktualnych badaniach ankietowych, ulotki i plakaty informacyjne będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Urzędu.