13 grudnia 2015 r. przeprowadzono ostatnie zajęcia w 2015 r. w ramach programu edukacji statystycznej, dotyczące portalu informacyjnego GUS, w szczególności w działania zakresie Banku Danych Lokalnych i Portalu Geostatystycznego. Słuchaczami tych zajęć byli studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
W całym 2015 r. w zajęciach przygotowanych przez pracowników Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych wzięło udział 1122 słuchaczy z 4 szkół podstawowych, 7 gimnazjów i 1 szkoły ponadgimnazjalnej oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Spotkania z uczniami i studentami kończyły się rozdaniem gadżetów reklamowych, folderów i ulotek zachęcających do korzystania z zasobów informacyjnych Statystyki Publicznej.
2 grudnia 2015 r. opracowano notatkę „Dojazdy do pracy w województwie wielkopolskim w 2011 r.”, dostępną na stronie internetowej Urzędu statystycznego w Poznaniu pod adresem: http://poznan.stat.gov.pl/opracowania-biezace/opracowania-sygnalne/praca-wynagrodzenie/dojazdy-do-pracy-w-wojewodztwie-wielkopolskim-w-2011-r-,5,1.html.
25 listopada 2015 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu wziął udział w „Tygodniu Przedsiębiorcy” –przedsięwzięciu przeznaczonym dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców, organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Odział w Poznaniu. Dyżur ekspercki w punkcie informacyjnym pełnił przedstawiciel Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych oraz Wydziału Rejestrów.
23 i 25 listopada 2015 r. w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu odbyło się szkolenie dla 42 przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej z zakresu funkcjonalności oraz możliwości wykorzystania danych zawartych w Portalu Geostatystycznym. Szkolenia odbyły się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa (7. Oś Priorytetowa: społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji).
1 października 2015 r. ogłoszono 8 edycję Wielkopolskiego Konkursu Statystyka mnie dotyka, którego celem jest między innymi upowszechnienie wiedzy o polskich służbach statystyki publicznej i organizacjach statystycznych oraz popularyzacja zasobów informacyjnych statystyki publicznej, jako źródła wiedzy o procesach społeczno-gospodarczych w aspekcie regionalnym i lokalnym, a także sprawdzanie umiejętności analitycznej oceny badanych zagadnień i precyzyjnego formułowania wniosków na podstawie danych statystycznych. Do 17 grudnia 2015 r. uczestnicy konkursu dokonali rejestracji i nadesłali zadania konkursowe do pierwszego etapu.
24 września 2015 r. kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Arleta Olbrot-Brzezińska oraz kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski wzięli udział w konferencji pt. „Wielkopolskie regionalne obserwatorium terytorialne w systemie monitorowania polityk publicznych”, na którym wygłoszono referat pt. „Rola statystyki publicznej w monitorowaniu strategii województwa”.
14-15 września 2015 r. w Kielcach, kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Arleta Olbrot-Brzezińska wzięła udział w konferencji pt. „Zintegrowane podejście do spójności – rola statystyki publicznej”. W ramach spotkania wygłosiła referat pt. „System monitorowania strategii – podstawowe problemy na przykładzie Strategii Rozwoju Miasta Poznania do roku 2030”.
1-2 września 2015 r. kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Arleta Olbrot-Brzezińska, kierownik Działu Opracowań Zbiorczych Ewa Kowalka oraz kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski przeprowadzili szkolenie dla pracowników Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego pt. „Praktyczne aspekty prowadzenia analiz społeczno-gospodarczych na poziomie regionów, powiatów i gmin”.
10 września 2015 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się wykład pt. Big Data in Official Statistics – Experiences at Statistics Netherlands. Wykład przedstawił Peter Struijs, który pełni funkcję koordynatora programu poświęconego tematyce big data w Urzędzie Statystycznym Holandii
i członkiem Globalnej Grupy Roboczej ONZ na temat zastosowania big data w statystyce publicznej. Organizatorami wykładu były: Polskie Towarzystwo Statystyczne oddział w Poznaniu, Urząd Statystyczny w Poznaniu, Katedra Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz koło naukowe Estymator.
7-9 września 2015 r. w Poznaniu odbyły się międzynarodowe warsztaty European Establishement Statistics Workshop 2015 (EESW15), których otwarcie i wszystkie sesje tematyczne zorganizowano w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych (CEUE) Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Urząd Statystyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu pełniły rolę gospodarzy warsztatów. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach inicjatywy ENBES (The European Network for Better Establishment Statistics), która powstała przy wsparciu Eurostat w celu poprawy współpracy europejskich instytucji statystycznych w zakresie metodologii, teorii i stosowanych rozwiązań w statystyce gospodarczej. Organizowane co 2 lata warsztaty stwarzają możliwości wymiany doświadczeń i poglądów statystyków, naukowców i odbiorców informacji statystycznej zajmujących się statystyką przedsiębiorstw zarówno w wymiarze praktycznym jak i naukowym. Uczestnikami tegorocznych warsztatów byli przedstawiciele zagranicznych i krajowych instytucji statystycznych oraz środowisk naukowych z takich państw jak Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Węgry i Włochy. Kierownictwo GUS - instytucji wspierającej warsztaty - reprezentowała Pani Katarzyna Walkowska dyrektor Departamentu Przedsiębiorstw. Ze strony polskiej statystyki publicznej liczny udział wzięli także dyrektorzy i naczelnicy departamentów GUS oraz pracownicy urzędów statystycznych. W warsztatach wzięło udział około 60 osób.
13 sierpnia 2015 r. pracownicy Urzędu wzięli udział w konferencji „Portal Geostatystyczny – platforma nowych możliwości”, która zakończyła projekt Portal Geostatystyczny – Faza II, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, 7. Osi priorytetowej „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji”. Na konferencji spotkani się przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, świata nauki, przedsiębiorcy oraz osoby zainteresowane tematyką geoinformacji. Podczas konferencji przedstawiono istniejące i nowe funkcjonalności portalu, które w sposób przestrzenny prezentują dane o zjawiskach demograficznych, społecznych, gospodarczych i środowiskowych dotyczących zarówno całego kraju, jak i najbliższego otoczenia.
10 czerwca 2015 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyła się na konferencja kończąca projekt „Kadry dla Gospodarki”, realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu we współpracy z Urzędem Statystycznym w Poznaniu i trwającym od 1 września 2010 r. Projekt miał na celu zwiększenie atrakcyjności absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy poprzez zwiększenie udziału pracodawców w procesie kształcenia. Pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych zorganizowali cykl wykładów i ćwiczeń dotyczących m. in.: „System Monitorowania Rozwoju STRATEG”, „Bank Danych Lokalnych oraz wizualizacja danych w Portalu Geostatystycznym”,
”Graficzna prezentacja danych. Jak zrobić dobry wykres i jak rozpoznać wykres, który dobry nie jest?”, „Liczby nie zawsze mówią same za siebie - praktyczne podejście do interpretacji i prezentacji danych”, „Analityczny i tabelaryczny opis zjawisk społeczno-gospodarczych. Jak nie pisać tekstów analitycznych”, „Robimy to co mierzymy, czy mierzymy to co robimy? Zasady konstruowania i doboru wskaźników monitorowania rozwoju”. W ramach projektu, od 2011 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu przyjął łącznie 166 stażystów oraz przeprowadził 52 warsztaty tematyczne, w których wzięło udział bisko 600 studentów.
11 i 12 czerwca br. w salach Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa „Pomiar ubóstwa i wykluczenia społecznego w układach regionalnych i lokalnych”, której organizatorami byli Główny Urząd Statystyczny oraz Urząd Statystyczny w Poznaniu. Celem wydarzenia była prezentacja badań dotyczących dezagregacji wskaźników strategii Europa 2020 z zakresu ubóstwa i wykluczenia społecznego na poziomie województw oraz pomiaru ubóstwa na poziomie powiatów, a także dyskusja na temat potrzeb informacyjnych administracji rządowej i samorządowej w tym zakresie oraz stopnia ich zaspokojenia. Patronat Honorowy nad konferencją sprawowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Marian Gorynia. W konferencji udział wzięło ponad 230 uczestników; obok przedstawicieli statystyki publicznej byli wśród nich: przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, regionalnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz regionalnych obserwatoriów terytorialnych.
Podczas konferencji wręczono nagrody laureatom 7. edycji Wielkopolskiego Konkursu "Statystyka mnie dotyka". Konkurs objęty był honorowym patronatem prof. dra hab. Janusza Witkowskiego – Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Elżbiety Walkowiak – Wielkopolskiej Kurator Oświaty i Piotra Florka – Wojewody Wielkopolskiego. Zwycięzcami 7. edycji konkursu został zespół uczniów Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wolsztynie, prezentując lekcję na temat: „Przestrzenne zróżnicowanie budżetów gospodarstw domowych w Polsce w latach 2010–2013
12-13 maja 2015 r. Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu Jacek Kowalewski oraz kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski uczestniczyli w konferencji podsumowującej działalność oraz dokonania Wielkopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy II w latach 2013–2015.
18-19 maja 2015 r. kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Arleta Olbrot-Brzezińska oraz kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski wzięli udział w odbywającym się w Warszawie spotkaniu obserwatoriów terytorialnych i urzędów statystycznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego.
14 maja 2015 r. w poznańskim hotelu Sheraton odbyło się XVII Wiosenne Ogólnopolskie Spotkanie Czołowych Postaci Świata FMCG i HoReCa, na którym za wybitne osiągnięcia uhonorowano przedstawicieli branży hotelowej, restauracyjnej, kawiarnianej oraz handlowej. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu Ewy Adach-Stankiewicz Dyrektor Departamentu Handlu i Usług Głównego Urzędu Statystycznego i Jolanty Biernat Naczelnik Departamentu Handlu i Usług Głównego Urzędu Statystycznego na temat infrastruktury handlowej i gastronomicznej. Na gali przedstawiciele Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych prezentowali najnowsze publikacje wydane przez Główny Urząd Statystyczny oraz Urząd Statystyczny w Poznaniu.
6 maja 2015 r. kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski, kierownik Ośrodku Banku Danych Makroekonomicznych Zbigniew Augustyniak oraz pracownik Ośrodek Statystyki Krótkookresowej Karol Potocki przyjęli zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i zaprezentowali międzynarodowej delegacji z Mołdawii i Chorwacji działanie oraz funkcjonalność systemu monitorowania rozwoju STRATEG.
22–23 kwietnia 2015 r. kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Arleta Olbrot-Brzezińska, kierownik Działu Opracowań Zbiorczych Ewa Kowalka oraz kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski wzięli udział w konferencji „Cities of change - cooperation of cities in the field of city development" („Główne tendencje rozwojowe w europejskich miastach – Identyfikacja i skuteczne metody interwencji”) organizowanej przez Urząd Miasta Poznania. Konferencja odbyła się w ramach projektu pt. "Cities of change - cooperation of cities in the field of city development”, którego celem jest stworzenie europejskiej sieci dla wymiany doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących problematyki rozwoju miast ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych metod i narzędzi strategicznego zarządzania.
16–17 kwietnia 2015 r. na zaproszenie Zachodniopomorskiego Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Arleta Olbrot-Brzezińska oraz kierownik Działu Analiz Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Artur Owczarkowski wzięli udział w spotkaniu roboczym obserwatoriów terytorialnych i urzędów statystycznych z zachodniej Polski,
11 lutego 2015 r. pracownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych wziął udział w projekcie edukacyjnym gimnazjum nr 2 w Swarzędzu pt. „Nauki ścisłe, przyrodnicze i języki obce drogą do przyszłości”. Jednym z zadań projektu było spotkanie pt. „Warto uczyć się przedmiotów przyrodniczych i języków obcych”, na którym zaprezentowano temat „Od geografii do statystyki”. Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w quizie geograficzno – statystycznym.
1 stycznia 2015 r. rozpoczęto program zajęć edukacyjnych w ramach Edukacji Statystycznej. Pierwszą szkołą która wzięła udział w bezpłatnych lekcjach promujących statystykę publiczną było Gimnazjum w Świecy (20.01). Na zajęciach młodzież zapoznano z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi organizacji Statystyki Publicznej oraz związanymi z działalnością informacyjno – wydawniczą Urzędu, przekazano także gadżety reklamowe. Kolejne lekcje przeprowadzono w gimnazjach w Rydzynie, Swarzędzu, Koziegłowach, Krzyżu Wielkopolskim oraz Choczy, a także w Zespole Szkół Specjalnych w Poznaniu oraz w Szkole Podstawowej nr 1 im. St. Staszica w Swarzędzu i Szkole Podstawowej nr 17 i 65 w Poznaniu. Ponadto Urząd dwukrotnie gościł w swojej siedzibie młodzież z gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego ze Skórzewa.