Urząd Statystyczny w Poznaniu został wytypowany i zakwalifikowany do udziału w projekcie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki pod nazwą „Klient w centrum uwagi administracji”. Celem całego projektu jest podniesienie jakości obsługi klientów urzędów administracji rządowej. Działania przewidziane w projekcie są skoncentrowane na usprawnieniu pracy urzędów w oparciu o metody zarządzania satysfakcją klienta, ze szczególnym uwzględnieniem świadczonych usług. Przyjęcie takiej perspektywy funkcjonowania instytucji ma docelowo doprowadzić do zmiany modelu zarządzania urzędami w kierunku podejścia projakościowego i proklienckiego. Efektem prac wykonanych w ramach projektu jest m. in. stworzenie katalogu usług i kart usług, które będą służyć pomocą klientom odwiedzającym Urząd Statystyczny. Katalog usług jest tabelą przedstawiającą usługi świadczone przez dany urząd. Każda usługa została zwięźle i jasno nazwana, przypisano jej kategorię oraz słowa kluczowe, dzięki czemu jest bardziej zrozumiała dla klienta. Karta usługi jest dokumentem opisującym sposób postępowania w celu załatwienia sprawy w urzędzie.
W IV kwartale 2011 r. pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych brali udział: w spotkaniu organizowanym przez Obserwatorium Integracji Społecznej w ramach projektu systemowego „Koordynacja na rzecz Aktywnej Integracji”, na którym zaprezentowano działalność WOBR; w spotkaniu organizowanym przez Miasto Poznań i Powiat Poznański podsumowujące projekt „Potrzeby kadrowe przedsiębiorców aglomeracji poznańskiej na tle kierunków społeczno-gospodarczego rozwoju regionu – diagnoza, prognoza, monitoring”; w II Targach Przedsiębiorczości Społecznej, Targach POLEKO oraz Gmina – udział w konferencji „Paradoks kryzysu – szansa na rozwój w obliczu zmian społeczno-gospodarczych” organizowanej przez Wielkopolskie Obserwatorium Gospodarcze. Urząd Statystyczny w Poznaniu jako partner bierze udział w Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012, której podstawowym celem jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy poprzez kształtowanie i propagowanie w społeczeństwie kultury bezpieczeństwa. WOBR przygotowywał materiały z danymi statystycznymi dotyczącymi wypadków przy pracy i poszkodowanych w wypadkach, które wykorzystywane były podczas posiedzeń Komisji Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012 przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu, a także opracował komunikat „Wypadki przy pracy w województwie wielkopolskim w 2010 r.”
4 lipca 2011 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Florka – Wojewody Wielkopolskiego, pełniącego funkcję Wojewódzkiego Komisarza Spisowego i Jacka Kowalewskiego – Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu poświęcona zakończonemu Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2011.
Piotr Florek omówił podstawy prawne i organizację badania. Podziękował mieszkańcom Wielkopolski za aktywny udział w spisie przede wszystkim poprzez samospis przez Internet oraz za obdarzenie zaufaniem ankieterów i rachmistrzów statystycznych. Wystosował także podziękowania dla pracowników służb statystyki publicznej zaangażowanych w spis, członków gminnych biur spisowych, dyspozytorów wojewódzkich, liderów gminnych, rachmistrzów spisowych i ankieterów statystycznych.
W sobotę, 4 czerwca 2011 r., Urząd Statystyczny w Poznaniu uczestniczył w X Pikniku Charytatywnym „Niebiescy Dzieciom” zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Arleta Olbrot-Brzezińska – kierownik WOBR; Anna Polińska, Magdalena Kwiatkowska i Teresa Ranka – pracownice Wojewódzkiego Informatorium Statystycznego udzielały informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.
Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród osób uczestniczących w pikniku. Nasi goście mogli się spisać w wersji off-line, mieli możliwość porozmawiania o Spisie i wyjaśnienia problematycznych zagadnień. Rozdano również ulotki i gadżety spisowe. Z możliwości realizacji obowiązku spisowego skorzystało 65 osób dorosłych, które wypełniły formularz spisowy dla siebie i małoletnich dzieci.
W ramach promocji NSP 2011 zorganizowano także zajęcia rysunkowe dla dzieci, w trakcie których uczestnicy mogli pokolorować m.in. logo Spisu. W zajęciach udział wzięło 137 dzieci, które otrzymały gadżety spisowe oraz plany lekcji i słodycze.
W sobotę i niedzielę, 21 i 22 maja 2011 r., dzięki uprzejmości Krajowej Rady Izb Rolniczych, Urząd Statystyczny w Poznaniu uczestniczył w X Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Zielone Agro Show w Kąkolewie (gmina Grodzisk Wielkopolski). Arleta Olbrot-Brzezińska – kierownik WOBR; Anna Polińska, Magdalena Kwiatkowska i Ewa Gruntmejer – pracownice Wojewódzkiego Informatorium Statystycznego udzielały informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.
Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem osób odwiedzających wystawę, przybyłych głównie z województw: wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Zainteresowani goście mogli się spisać w wersji off-line, mieli możliwość porozmawiania o Spisie, uzyskania wyjaśnień w zakresie nurtujących ich pytań, a także otrzymali ulotki i gadżety spisowe w postaci parasoli, długopisów, smyczy, kalendarzy i kalendarzyków. W trakcie dwudniowej imprezy wypełniono 71 formularzy samospisu w wersji off-line, łącznie z dziećmi spisano ponad 100 osób.
W dniach 6 i 7 kwietnia 2011 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu bierze udział w IV Forum Gospodarczym Aglomeracji Poznańskiej „Inwestuj w to, co najlepsze”, które jest miejscem spotkań środowisk gospodarczych i samorządów terytorialnych: Poznania, 17 gmin i starostwa powiatu poznańskiego oraz Szamotuł, Skoków i Śremu, działających w ramach porozumienia z 15 maja 2007 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu przygotował na potrzeby Forum folder informacyjny zawierający podstawowe dane statystyczne dla obszaru Aglomeracji Poznańskiej oraz artykuł o nowych technologiach wykorzystywanych w NSP 2011. IV Forum jest częścią Poznańskich Dni Przedsiębiorczości organizowanych w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich przez Urząd Miasta Poznania. Z inicjatywy US Poznań w trakcie dwudniowej imprezy organizatorzy przybliżą uczestnikom problematykę NSP 2011.
1 kwietnia 2011 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa Wojewódzkiego Biura Spisowego z udziałem Piotra Florka – Wojewody Wielkopolskiego i Jacka Kowalewskiego – Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu. W trakcie konferencji, inaugurującej Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011, Wojewoda Wielkopolski, pełniący funkcję Wojewódzkiego Komisarza Spisowego, zwrócił się do mieszkańców Wielkopolski z apelem o wzięcie udziału w Spisie za pośrednictwem Internetu oraz o życzliwe przyjęcie rachmistrzów spisowych i ankieterów statystycznych. Podkreślił przy tym potrzebę pozyskania danych statystycznych jako podstawy tworzenia krajowych, regionalnych i lokalnych polityk społecznych oraz strategii rozwoju.
Konferencję prasową poprzedziło rozdanie nagród laureatom trzeciej edycji Wielkopolskiego Konkursu "Statystyka mnie dotyka", który odbył się pod patronatem honorowym Elżbiety Walkowiak – Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Organizatorami Konkursu, w którym udział wzięło 38 zespołów z 19 wielkopolskich szkół ponadgimazjalnych (łącznie 108 uczniów), są Urząd Statystyczny w Poznaniu i Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Pierwsze miejsce zajął zespół z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu w składzie – Paulina Pawłowska, Natalia Szymczak i Anna Zimna, pracujący pod kierunkiem Justyny Nowackiej, który przeprowadził badanie dotyczące uczestnictwa młodzieży szkolnej w kulturze. Drugie miejsce przypadło w udziale uczennicom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie: Agnieszce Borowczyk i Paulinie Kąkolewicz, które przygotowały pracę pod kierunkiem Małgorzaty Ginter na temat uczestnictwa młodzieży szkolnej w sporcie i rekreacji ruchowej. Trzecie miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim: Karolina Talaga, Katarzyna Zemska i Patrycja Sikora, pracujące pod kierunkiem Danuty Bartosik, które badały wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych przez młodzież szkolną. Ponadto wyróżnienie za oryginalność ujęcia i przydatność wyników przeprowadzonego badania na temat uczestnictwa młodzieży szkolnej w kulturze zdobyła praca przygotowana przez uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie: Natalię Kłopocką, Ewę Zimną i Anetę Zydorek, pracujące pod kierunkiem Jana Urbaniaka.
W uroczystości wręczenia ufundowanych przez PTS nagród w postaci notebooków (I miejsce), aparatów fotograficznych (II miejsce), odtwarzaczy MP4 (III miejsce) i pamięci przenośnych typu pendrive, a także publikacji Urzędu Statystycznego w Poznaniu uczestniczyli: dr hab. Elżbieta Gołata prof. UEP – Przewodnicząca Rady Oddziału PTS w Poznaniu, dr Jacek Kowalewski – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski, Marieta Soińska – Dyrektor Wydziału Kontroli i Ewaluacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz prof. dr hab. Iwona Roeske–Słomka, Emilia Bogacka, Danuta Brzozowska, dr Krystyna Gorzelańczyk i dr Aleksandra Witkowska – członkinie Komisji Konkursowej. Spotkanie zakończyło seminarium naukowe, którego uczestnikom różne aspekty rozpoczynającego się Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 przybliżyli: prof. dr hab. Jan Paradysz, prof. dr hab. Elżbieta Gołata oraz Arleta Olbrot-Brzezińska.
31 marca 2011 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu wziął udział w Dniu Przedsiębiorczości, który jest inicjatywą Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości objętą patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W ramach podjętych działań trzech uczniów Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu zapoznało się z informacjami o podstawach prawnych, zakresem zadań i zasadami pracy służb statystyki publicznej, a także odbyło czterogodzinny staż w Wydziale Kadr i Szkolenia oraz w Wielkopolskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Poznaniu, wykonując proste prace administracyjne, m.in. przygotowując materiały promujące Narodowy Spis Powszechny 2011 oraz teczki konferencyjne.