Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom w województwie wielkopolskim w 2017 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
19.11.2018

Warunkiem powierzenia pracy cudzoziemcowi w Polsce jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia oraz legalny pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjątkiem od tej zasady jest tzw. procedura uproszczona (zwana również oświadczeniową), która obejmuje obywateli 6 krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Pozwala ona na podjęcie krótkoterminowej pracy cudzoziemcowi (do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

W 2017 r. pracodawcy złożyli w powiatowych urzędach pracy w województwie wielkopolskim 182,2 tys. oświadczeń w ramach uproszczonej procedury (z czego 58,1 tys. dotyczyło kobiet). Było to o 43,5% więcej niż w 2016 r. i ponad 3-krotnie więcej niż w 2015 r. Pod względem liczby zarejestrowanych oświadczeń w 2017 r. województwo wielkopolskie z udziałem 10,0% zajmowało 3. miejsce w kraju, po województwach mazowieckim (22,7%) i dolnośląskim (12,0%).

Do góry