Menu
Koniunktura gospodarcza w województwie wielkopolskim w kwietniu 2023 r.
28.04.2023
W kwietniu br. jedynie podmioty prowadzące działalność w handlu detalicznym oraz informacji i komunikacji oceniają koniunkturę pozytywnie i na poziomie odpowiednio wyższym lub zbliżonym do tego sprzed miesiąca. W pozostałych badanych obszarach przedsiębiorcy formułują niekorzystne opinie na temat sytuacji gospodarczej, ale w większości lepsze niż w marcu br. Poprawa nastrojów odnośnie sytuacji przedsiębiorstw jest najbardziej widoczna w opinii wyrażonej przez jednostki w sekcji budownictwo – wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 6,1. W handlu hurtowym wartość tego wskaźnika jest zbliżona do odpowiedniej z marca br., natomiast w sekcji transport i gospodarka magazynowa odnotowano spadek tego wskaźnika, o 3,1 wobec wartości prezentowanej w poprzednim miesiącu.
Czytaj dalej
Cudzoziemcy na wielkopolskim rynku pracy w 2022 r.
27.04.2023
W 2022 r. łączna liczba wystawionych dokumentów dopuszczających cudzoziemców do rynku pracy w województwie wielkopolskim wyniosła 221,4 tys., tj. o 15,6% mniej niż przed rokiem.
Czytaj dalej
Popyt na pracę w województwie wielkopolskim w 2022 r.
27.04.2023
Badanie popytu na pracę, realizowane na formularzu Z-05, prowadzone jest w ramach programu badań statystycznych statystyki publicznej. Obejmuje ono podmioty gospodarki narodowej o liczbie zatrudnionych 1 lub więcej. Badanie ma charakter reprezentacyjny i przeprowadzane jest z częstotliwością kwartalną.
Czytaj dalej
Statystyczne badania ankietowe - kwiecień 2023
01.04.2023
Urząd Statystyczny w Poznaniu prowadzi badania ankietowe na terenie całego województwa wielkopolskiego. Dane statystyczne są wykorzystywane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej i gospodarczej województwa, stanowią również podstawę do podejmowania strategicznych decyzji ekonomicznych, społecznych i administracyjnych na wszystkich szczeblach zarządzania.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie wielkopolskim w marcu 2023 r.
31.03.2023
W marcu br. pozytywnie oceniają koniunkturę jedynie podmioty prowadzące działalność w handlu detalicznym, a także w informacji i komunikacji. W przypadku ostatniej sekcji odnotowano największy wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury, o 7,0 w porównaniu z lutym br. W przypadku przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego, a także transportu i gospodarki magazynowej oceny są niekorzystne, ale na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim miesiącu. Poprawa nastrojów związanych z sytuacją w gospodarce jest najbardziej widoczna w opinii wyrażonej przez podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia — wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury o 6,5 w porównaniu z lutym br. Również w budownictwie ogólny klimat koniunktury oceniany jest lepiej niż przed miesiącem.
Czytaj dalej
Zwierzęta gospodarskie w województwie wielkopolskim w grudniu 2022 r.
30.03.2023
Według wstępnych danych w grudniu 2022 r. odnotowano spadek pogłowia świń (o 7,7%) oraz wzrost liczebności stada bydła (o 2,5%) w porównaniu z poprzednim rokiem. Wielkopolskie cechuje się największym udziałem w krajowym pogłowiu świń, a także zajmuje czołowe miejsce pod względem wielkości utrzymywanego stada bydła.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie wielkopolskim w 4 kwartale 2022 r. - wyniki wstępne
30.03.2023
Według wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w 4 kwartale 2022 r. wielkopolskie znajdowało się wśród województw o najwyższych wartościach wskaźnika zatrudnienia oraz współczynnika aktywności zawodowej. Stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie niższym od notowanego w kraju.
Czytaj dalej
Działalność gospodarcza mikroprzedsiębiorstw w województwie wielkopolskim w 2021 r.
23.03.2023
W 2021 r. działalność gospodarczą prowadziło 226,1 tys. podmiotów o liczbie pracujących do 9, tj. o 2,6% więcej niż przed rokiem. Liczba pracujących w mikroprzedsiębiorstwach wyniosła 449,8 tys. (o 3,3% więcej niż w 2020 r.). Przychody ogółem zwiększyły się o 6,1%, a koszty ogółem o 6,0%. Wskaźnik rentowności obrotu brutto wzrósł z 16,9% do 17,0%.
Czytaj dalej