Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Budżety gospodarstw domowych w województwie wielkopolskim w 2021 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
17.10.2022
W porównaniu z 2020 r. zwiększyły się zarówno dochody jak i wydatki gospodarstw domowych, przy czym tempo wzrostu wydatków było wyższe niż dochodów. Pandemia COVID-19 wpłynęła na sytuację materialną gospodarstw domowych, szczególnie na poziom i strukturę wydatków. Gospodarstwa najczęściej postrzegały swoją sytuację materialną jako przeciętną.
W 2021 r. w województwie wielkopolskim badaniem budżetów objęto 2435 gospodarstw domowych, co stanowiło 7,9% ogólnej liczby gospodarstw zbadanych w kraju. Przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym wyniosła 2,56 (wobec 2,69 przed rokiem i 2,55 w kraju).
W porównaniu z poprzednim rokiem zwiększył się zarówno dochód rozporządzalny jak i wy-datki na 1 osobę, przy czym większy wzrost dotyczył wydatków. Spowodowało to zmianę tendencji spadkowej udziału wydatków w dochodzie rozporządzalnym (w skali roku odnotowano wzrost o 3,6 p.proc.), a także spadku nadwyżki dochodu nad wydatkami.
Do góry