Zasadniczym celem konferencji jest rozeznanie możliwości zastosowania elementów analizy sieciowej do opisu rzeczywistości społeczno-gospodarczej jako dynamicznego układu wzajemnie powiązanych obiektów. Dodatkowo mają być przedstawione działania podejmowane przez służby statystyki publicznej w ramach tworzenia sieci powiązań instytucjonalnych z organami administracji publicznej (rządowej i samorządowej), środowiskiem naukowym, organizacjami społecznymi i podmiotami życia gospodarczego na rzecz polityki spójności, wypełniania wymogów prawa Unii Europejskiej oraz wyznaczania kierunków polityk regionalnych i lokalnych, a także wykorzystania nowych źródeł danych do badania zjawisk społeczno-gospodarczych.
Uczestnikami wydarzenia, obok służb statystyki publicznej, będą przedstawiciele środowiska akademickiego oraz administracji rządowej i samorządowej, dla których poruszana problematyka ma kluczowe znaczenie w systemie programowania polityki spójności i monitorowania jej efektów. Intencją organizatorów jest, aby wymiana wiedzy i doświadczeń wpłynęła na rozwój badań i zacieśnienie współpracy pomiędzy jednostkami statystyki publicznej, ośrodkami badawczymi oraz odbiorcami instytucjonalnymi danych statystycznych. Efektem podjętych prac ma być zwiększenie zaspokojenia potrzeb informacyjnych.
Tematyka
W trakcie konferencji poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia:
Mobilność ludności
Jednym z istotnych celów polityki spójności jest wspieranie zrównoważonego transportu, zatrudnienia i mobilności mieszkańców. Należy mieć świadomość, że znajomość procesów migracyjnych stanowi kluczowy aspekt zarządzania na wielu poziomach administracyjnych.
Tematyka sesji:
- badania migracji stałych i czasowych
- migracje wahadłowe
- przepływy ludności w kontekście delimitacji przestrzeni społeczno-ekonomicznej
Przepływy w gospodarce
Założenia polityki spójności zmierzają do osiągnięcia harmonijnego, zrównoważonego i trwałego rozwoju. Jednym z celów jest konkurencyjność regionalna i zatrudnienie, które pośrednio związane są z przewidywaniem zmian społeczno-gospodarczych. Dynamika populacji podmiotów gospodarczych, migracje przedsiębiorstw i przepływy kapitału, towarów i usług wpływają pośrednio na rozwój gospodarczy regionów, zmniejszając lub zwiększając potencjał danego obszaru. Próba opisania przyczyn oraz kierunków zmian populacji i lokalizacji podmiotów gospodarczych, a także wyznaczenia prognoz na przyszłość mogą pomóc w określeniu aktualnej sytuacji gospodarczej, a być może również w sformułowaniu kolejnych kroków realizacji polityki spójności.
Tematyka sesji:
- kierunki i trendy zmian lokalizacyjnych przedsiębiorstw, wydzielonych procesów lub funkcji oraz ich wpływ na zrównoważony przestrzenny rozwój gospodarczy
- dynamika populacji przedsiębiorstw w ujęciu krajowym, regionalnym i lokalnym, koszty i korzyści społeczne
- zmiany populacji przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem migracji podmiotów gospodarczych z obszaru miasta - kierunki i dynamika zjawiska
- przepływy kapitału, towarów i usług
Przepływy informacji
Charakterystyka przepływów związanych z informacją i możliwości ich wykorzystania jako źródeł danych w statystyce (rynek nieruchomości, dane telekomunikacyjne i transakcyjne, sieci komunikacyjne, sieci społecznościowe, linked open data). Omówienie zagadnień związanych z przepływem informacji w sieciach społeczno-gospodarczych. Próba oceny przydatności spojrzenia na informacje z perspektywy sieci w celu umożliwienia pełniejszej analizy powiązań między obiektami.
Tematyka sesji:
- analiza sieci społecznych i gospodarczych
- analiza dużych zbiorów informacji
- sposoby pomiaru przepływu informacji
- struktura sieciowa przepływu informacji i jej implikacje dla uczestników życia społeczno-gospodarczego
Sieci współpracy na rzecz programowania i monitorowania rozwoju
Działania związane z programowaniem strategicznym polityk publicznych na rzecz harmonijnego, zrównoważonego i trwałego rozwoju, konieczność ich ewaluacji i oceny skłoniła organy administracji rządowej i samorządowej do stworzenia sieci powiązań, których celem jest współpraca na rzecz polityki spójności, wypełniania dyrektyw unijnych i aplikowanie o fundusze na wsparcie działań rozwojowych. Część z tych sieci, jak Regionalne Fora Terytorialne czy Wojewódzkie Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych są zinstytucjonalizowane, inne – nieformalne. W ich ramach dokonuje się wymiany informacji i wiedzy oraz wykorzystuje potencjał analityczny członków. Mają one ogromne, i wciąż rosnące znaczenie dla efektywności podejmowanych w ramach polityki spójności działań.
Tematyka sesji:
- współpraca statystyki publicznej z organami administracji publicznej w ramach sieci powiązań KOT, ROT, Regionalnych Forów Terytorialnych oraz współpraca na szczeblu lokalnym
- ponadregionalne strategie rozwoju
- współpraca w ramach Wojewódzkich Rad do spraw Potrzeb Zdrowotnych
- wspólne projekty badawcze służb statystyki publicznej i organów administracji samorządowej (oraz podległych im podmiotów) na rzecz polityki spójności i jej monitorowania, pozyskania środków europejskich oraz wypełniania wymogów dyrektyw Unii Europejskiej
Artykuły po uzyskaniu pozytywnej recenzji mogą zostać opublikowane w Wiadomościach Statystycznych.
http://stat.gov.pl/czasopisma/wiadomosci-statystyczne/
Natomiast w przypadku Autorów, którzy zdecydują się opracować artykuł w języku angielskim i przejdą pozytywnie proces recenzji, będzie istniała możliwość publikacji artykułu w wydawnictwie anglojęzycznym Europa XXI, wydawanym przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk wspólnie z Ministerstwem Rozwoju.
http://www.igipz.pan.pl/europa-xxi-pl.html
Obydwa czasopisma zostały umieszczone w części B wykazu czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i artykuły w nich opublikowane otrzymują 12 punktów.