Zadaniem Ośrodka Statystyki Miast jest prowadzenie prac nad tworzeniem systemu statystyki miejskiej, a w szczególności inicjowanie badań, opracowywanie metodologii i koordynacja działań w zakresie dużych miast. Ośrodek zajmuje się rozpoznaniem rzeczywistego i potencjalnego zapotrzebowania na informację o miastach, określa stopień pokrycia informacyjnego w źródłach statystyki publicznej i rozpoznaje możliwości korzystania z innych źródeł mogących zasilać zasoby informacyjne o miastach. Ważnym zadaniem Ośrodka jest formułowanie nowych propozycji metodologicznych w zakresie obserwacji statystycznej miast oraz prowadzenie prac metodologicznych związanych z zagadnieniami delimitacji i badania statystycznego obszarów niepokrywających się z podziałem administracyjnym kraju.
W celu uzyskania najlepszych rezultatów swojej pracy Ośrodek współpracuje m.in. ze Związkiem Miast Polskich i innymi związkami i stowarzyszeniami gmin, z instytucjami naukowymi oraz z organizacjami podejmującymi działania na rzecz monitoringu miast tj. Eurostatem.
Ponadto Ośrodek wykonuje zadania w ramach projektu Urban Audit, będącego wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej i Eurostatu. Głównym celem programu jest dostarczenie obiektywnych i porównywalnych danych statystycznych o miastach europejskich m.in. z zakresu demografii, struktury gospodarstw domowych, mieszkalnictwa, ochrony zdrowia, rynku pracy, działalności ekonomicznej, dochodów, zaangażowania społecznego, edukacji, ochrony środowiska, kultury i turystyki. Efektem prac w ramach projektu Urban Audit jest szereg opracowań statystycznych dotyczących miast.
Folder Ośrodek Statystyki Miast - 25 lat opisuje 25 lat funkcjonowania Ośrodka, w tym realizowane projekty, opracowane produkty, uczestnictwo pracowników ośrodka w konferencjach oraz zmieniający się zespół ośrodka na przestrzeni lat.