11–14 listopada 2016 r. we współpracy z GUS zorganizowano stoisko na targach POL-ECO-SYSTEM. Udział w targach miał na celu dotarcie z informacją o działalności statystyki publicznej do przedsiębiorców i władz jednostek samorządu terytorialnego. Przekazano bezpłatne publikacje i foldery, udzielano informacji o bazach danych i publikacjach w Internecie oraz o działalności GUS i Urzędu Statystycznego w Poznaniu.
7 listopada 2016 r. w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja „Sytuacja demograficzna województwa wielkopolskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”. Organizatorami objętej patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji konferencji byli: Rządowa Rada Ludnościowa, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Urząd Statystyczny w Poznaniu. Piątą już konferencję w kraju poświęcono przede wszystkim perspektywom demograficznym, migracji
i starzeniu się społeczeństwa oraz wpływie tych zjawisk na rynek pracy i kondycję rodzin. W konferencji wzięli udział naukowcy, eksperci, samorządowcy i pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu. Spotkanie w urzędzie zamknęła debata panelowa „Wyzwania polityki społecznej i gospodarczej wobec sytuacji demograficznej województwa wielkopolskiego”.
12–14 października 2016 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja „European R Users Meeting (eRum2016)”, która została objęta honorowym patronatem przez Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu JM prof. dr hab. Jana Pikula, Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu JM prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu dr Jacka Kowalewskiego oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział w Poznaniu. Konferencja organizowana została przez Studenckie Koło Naukowe Estymator działające przy Katedrze Statystyki UEP we współpracy z Katedrą Metod Matematycznych i Statystycznych UP. Konferencja poświęcona została metodom oraz zastosowaniom języka programowania R. Podczas obrad dyskusji zostały poddane takie tematy jak: bioinformatyka, statystyka bayesowska, ekonomia, finanse i ubezpieczenia, uczenie maszyn i Big Data i wizualizacja danych. W konferencji wzięło udział 250 uczestników z ponad 15 krajów.
19 września 2016 r. zainaugurowano I Olimpiadę Statystyczną, której organizatorami jest Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne i Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Patronat nad Olimpiadą objęła, Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, a patronat honorowy nad zawodami okręgowymi w województwie wielkopolskim objęli Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty. Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Ma charakter interdyscyplinarny – jej zakres obejmuje wiedzę z obszaru statystyki w powiązaniu z wybranymi zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych. Oprócz wiedzy Olimpiada sprawdza umiejętności praktycznego korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej, interpretacji danych czy argumentacji. Etap okręgowy zaplanowano na 13 stycznia 2017 r., a zawody centralne na 29 marca i 19 kwietnia 2017 r. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
14 czerwca 2016 r. w auli Centrum Edukacji Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się konferencja „Statystyczna identyfikacja powiązań w przestrzeni społeczno-gospodarczej” zorganizowanej przez Główny Urząd Statystyczny oraz Urząd Statystyczny w Poznaniu. Zasadniczym celem konferencji było rozeznanie możliwości zastosowania elementów analizy sieciowej do opisu rzeczywistości społeczno-gospodarczej jako dynamicznego układu wzajemnie powiązanych obiektów. Uczestnikami wydarzenia, obok służb statystyki publicznej, byli przedstawiciele środowiska akademickiego oraz administracji rządowej i samorządowej, dla których poruszana problematyka ma kluczowe znaczenie w systemie programowania polityki spójności i monitorowania jej efektów.
W trakcie konferencji poruszone zostały zagadnienia z zakresu mobilność ludności, przepływów w gospodarce, przepływów informacji oraz sieci współpracy na rzecz programowania i monitorowania rozwoju. W skład Komitetu naukowego weszli prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar (Rada Polityki Pieniężnej Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), dr hab. Elżbieta Gołata, prof. UEP (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. dr hab. Witold Abramowicz (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), dr hab. Grażyna Dehnel, prof. UEP (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. dr hab. Tomasz Komornicki (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. dr hab. Krzysztof Piasecki (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Pracownicy ośrodka przygotowali i wygłosili w ramach dwa referaty.
W ramach konferencji odbyło się wręczenie nagród laureatom ósmej edycji Wielkopolskiego Konkursu Statystyka mnie dotyka. Laureaci I, II i III miejsca otrzymali odpowiednio: laptopy, tablety i czytniki e-book ufundowane przez Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Statystyczne, opiekunowie zespołów czytniki e-book oraz grawerowane długopisy marki Parker, natomiast szkoły, z których pochodzili laureaci aparat fotograficzny (I miejsce), drukarkę (II miejsce) oraz mikrofon (III miejsce). Nagrody dla nauczycieli i szkół ufundowała firma Esri Polska. Torby do laptopów dla laureatów I miejsca zostały zakupione z dofinansowania Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Łączna wartość nagród wyniosła ponad 14 tys. zł. Nagrody wręczyli: Roman Dutkiewicz, zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego NBP oraz Robert Jędrzejczak menadżer ds. klientów kluczowych Esri Polska. Ponadto dyplomy i upominki wręczyli także dr Dominik Rozkrut Prezes GUS, dr Jacek Kowalewski Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu, dr hab. Elżbieta Gołata, prof. nadzw. UEP Prorektor elekt UEP, Przewodnicząca Rady Oddziału PTS w Poznaniu oraz Anna Żuchowska-Bednarz Dyrektor Biura Wojewody. We wręczeniu nagród uczestniczyła również Katarzyna Żodź-Kuźnia wizytator z Kuratorium Oświaty w Poznaniu