Celem badania Przepływy ludności związane z zatrudnieniem w 2016 roku było określenie natężenia i kierunków przepływów pracowników najemnych.
Badaniem objęta została zbiorowość pracowników najemnych rozpatrywanych pod kątem miejsca zamieszkania i miejsca zatrudnienia w 2016 r., stąd dojeżdżający do pracy to pracownicy najemni (zatrudnieni), których miejsce pracy znajduje się poza granicami administracyjnymi ich gminy zamieszkania. Część miejska i wiejska gminy miejsko – wiejskiej traktowana jest jako odrębna jednostka terytorialna. W badaniu wykorzystano administracyjne zbiory danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wynikiem badania jest tzw. macierz przepływów, pokazująca powiązania między gminami, z których pracownicy najemni wyjeżdżają do pracy
i gminami, w których pracują. Udostępnione wyniki badania uwzględniają wyłącznie przepływy międzygminne powyżej 9 osób.
W nawiązaniu do badania Przepływy ludności związane z zatrudnieniem w 2016 roku, dla tych par gmin (w układzie miejsce zamieszkania – miejsce pracy), pomiędzy którymi dojeżdża co najmniej 10 pracowników najemnych, oszacowano odległość w linii prostej pomiędzy gminami,
a także odległość drogową i czas przejazdu samochodem osobowym. W ten sposób powstała macierz dostępności.
Znajduje się ona na stronie statystyk eksperymentalnych w dziale tematycznym Obszary funkcjonalne Dostępność terytorialna i udostępniona została w formacie pliku Excel.
Dodatkowo udostępnione zostały izochrony dostępności czasowej miast wojewódzkich w postaci plików graficznych w formacie png. Przedstawiają one obszary o takiej samej dostępności czasowej do miast wojewódzkich w interwałach co 15 min. Jako maksymalną wartość dostępności czasowej przyjęto 90 min.