Urząd Statystyczny w Poznaniu specjalizuje się w realizacji zadań ogólnokrajowych wykonywanych na rzecz statystyki publicznej jako całości w obszarze statystyki krótkookresowej (Short-term Statistics – STS).
Zadania te wykonuje Ośrodek Statystyki Krótkookresowej wraz z Oddziałami w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile.
Badania z zakresu STS realizowane w Ośrodku zgodnie ze specjalizacją prowadzone są na następujących formularzach:
- Meldunek o działalności gospodarczej DG-1
- Załącznik do meldunku DG-1 dla przedsiębiorstw budowlanych
- Sprawozdanie o cenach producentów wyrobów i usług C-01
- Sprawozdanie o cenach producentów robót budowlano-montażowych C-01b
Ośrodek funkcjonuje w podziale na dwa działy:
Dział Metodologii i Programowania: opracowuje, wdraża i aktualizuje Systemy Informatyczne Badań, prowadzi prace projektowo-programistyczne wspierające analizę danych, podejmuje prace metodologiczne np. mające na celu zwiększenie wykorzystania danych administracyjnych, współpracuje z Departamentami GUS w zakresie aktualizacji założeń do badań, a także w obszarze dostosowania do wymagań statystyki europejskiej, przygotowuje informacje z wybranych obszarów STS na potrzeby sprawozdawczości przekazywanej do Eurostatu, administruje Portalem Sprawozdawczym, przygotowuje kartoteki badań, aktualizuje Bazę Jednostek Statystycznych (BJS), sprawuje nadzór nad realizacją zadań o charakterze technologicznym w Oddziałach.
Dział Realizacji Badań: gromadzi, edytuje, wstępnie analizuje i zatwierdza dane z badań na etapie wojewódzkim oraz w wybranych obszarach na etapie ogólnopolskim jak również sprawuje nadzór merytoryczny nad realizacją prac w Oddziałach, aktualizuje założenia do formularzy elektronicznych, współpracuje z Departamentami GUS w zakresie aktualizacji założeń do badań, zbiera dane na potrzeby innych badań - poza STS- prowadzonych w Urzędzie.
Dane zbierane za pośrednictwem miesięcznego meldunku DG-1 stanowią podstawę do obliczania wskaźników krótkookresowych i odpowiadają wymogom statystyk europejskich. Na podstawie danych pozyskanych w badaniu dokonuje się ocen poszczególnych obszarów gospodarki (przemysł, budownictwo, handel detaliczny i hurtowy, zakwaterowanie i usługi gastronomiczne, transport, gospodarka magazynowa, informacja i komunikacja, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca) w zakresie podstawowych mierników działalności przedsiębiorstw: sprzedaży, obrotu krajowego i niekrajowego, nowych zamówień krajowych i niekrajowych w wybranych działach przemysłu, zatrudnienia oraz przeciętnego wynagrodzenia, przepracowanego czasu i wskaźników produkcji sprzedanej przemysłu. Oprócz tego meldunek jest źródłem danych o strukturze przychodów ze sprzedaży, służącej jako system wag przy obliczaniu wskaźników cen producentów w przemyśle i budownictwie.