Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Nagrody w etapie krajowym Europejskiego Konkursu Statystycznego

20 czerwca 2022 r. dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu Jacek Kowalewski wręczył nagrody laureatom etapu krajowego Europejskiego Konkursu Statystycznego, w którym drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu zajęła III miejsce w kat. uczniowie szkół podstawowych. Zespół TRIOSP2 przygotował prezentację pt. „Analiza urodzeń w województwie opolskim w 2020 r.”

Wystawa "Statystyka w Wielkopolsce" w WUW w Poznaniu

Od 20 do 30 czerwca 2022 r., z okazji 60. rocznicy powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zainaugurowano wystawę „Statystyka w Wielkopolsce”. Wystawa przybliża kilkuwiekowy dorobek statystyki wielkopolskiej, wydobywając z archiwum utrwalone drukiem wyniki badania statystyczne, przedstawiając dawne i współczesne publikacje pokazujące utrzymywanie ciągłości wydawniczej oraz przypominając sylwetki osób, które wniosły istotny wkład w rozwój myśli i praktyki statystycznej w Wielkopolsce.

Wręczenie nagród w konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę NSP 2021

We wtorek 31 maja 2022 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenie nagród w konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę w województwie wielkopolskim w NSP 2021.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele 5 najlepszych gmin w Wielkopolsce:

  • Olga Karłowska, Sekretarz gm. Komorniki (I miejsce),
  • Paweł Przepióra, Wójt gm. Dopiewo (II miejsce),
  • Wojciech Kasprzak, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania (III miejsce),
  • Tomasz Łukowiak, Zastępca Burmistrza gm. Mosina (IV miejsce),
  • Bartosz Derech, Wójt gm. Rokietnica (V miejsce).

Na ręce samorządowców przekazano dyplomy oraz nagrody w postaci laptopów i urządzeń wielofunkcyjnych.

Przyznano także nagrodę specjalną za zaangażowanie we współpracę z Urzędem Statystycznym w Poznaniu podczas spisu i największą aktywność wśród społeczności lokalnej, którą odebrała Małgorzata Schwarz, Sekretarz gm. Lipno.

Podczas uroczystości dyr. Jacek Kowalewski zaprezentował również wstępne wyniki NSP, dotyczące stanu i struktury ludności, w tym wg ekonomicznych grup wieku, stanu cywilnego, kraju urodzenia i obywatelstwa, a także pracujących oraz podstawowych wskaźników w zakresie mieszkań i budynków.

Słowa podziękowania i gratulacje w imieniu swoim i Michała Zielińskiego – Wojewody Wielkopolskiego przekazała p. Aneta Niestrawska – Wicewojewoda Wielkopolski.

Seminarium on-line

20 kwietnia 2022 r. odbyło się seminarium samorządowe Spisy powszechne – wyzwania i szanse dla jednostek samorządu terytorialnego, które patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Seminarium otworzył dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, a swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Dni Przedsiębiorczości

8 kwietnia 2022 r., w ramach Dni Przedsiębiorczości 2022, Urząd Statystyczny w Poznaniu gościł młodzież z IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Na spotkaniu przekazano uczniom podstawowe informacje o statystyce publicznej, rejestrze REGON, obowiązku sprawozdawczym, sprawozdawczości statystycznej oraz sposobach rozpowszechniania danych statystycznych przez GUS i urzędy statystyczne.

Konferencja naukowa

14 marca 2022 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się, w ramach III Kongresu Demograficznego, konferencja naukowa Rodzina – wyzwania na XXI wiek. Wzięli w niej udział naukowcy, posłowie oraz przedstawiciele administracji rządowej i regionalnej zajmujący się problematyką rodziny i demografii. Na konferencji omówiono zagadnienia związane z polityką prorodzinną, sytuacją demograficzną Wielkopolski, warunkami życia polskich rodzin i programem Rodzina 500+.

Pomoc dla Ukrainy

2 marca 2022 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu rozpoczął zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy. Dostarczane przez pracowników Urzędu dary (żywność, tekstylia, kosmetyki, chemia gospodarcza, zabawki dla dzieci itp.) na bieżąco przekazywane są do różnych punktów zbiórki zlokalizowanych na terenie województwa. W ramach pomocy materialnej, Urząd przekazał z własnych zasobów m.in. koce, ręczniki, kamizelki i opaski odblaskowe, które dostarczono bezpośrednio na granicę w Krościenku i Hrebennem. Zbiórka trwa do odwołania.

Zawody Centralne VI edycji Olimpiady Statystycznej

W środę 2 marca 2022 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu odbył się pierwszy etap Zawodów Centralnych VI edycji Olimpiady Statystycznej, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Wzięło w nim udział 5 uczniów, dwoje reprezentowało III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, a trzech II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Podczas 75 minutowego testu on-line, uczestnicy walczyli o awans do finału i uzyskanie statusu finalisty. 

Do góry